بزرگترین مرجع عکس و موزیک قشقایی

㋡غرض نقشی است کز ما باز ماند㋡

 

فرهنگ عشاير، مهم‌ترين جاذبه فارس

فرهنگ عشاير، مهم‌ترين جاذبه فارس

اگرچه مشغله‌هاي زندگي ماشيني اين روزها به زندگي عشايري نيز رسوخ كرده و كوچ ماشيني جاي خود را به كوچ سنتي سال‌هاي پيشين داده، اما هنوز رگه‌هايي از زندگي سنتي و ايلي را ميان طوايف عشاير فارس مي‌توان ديد كه بيانگر عمق فرهنگ و زندگي سنتي عشاير اين اقليم است.

ويژگي هاي فرهنگي عشاير فارس بي‌شك يكي از مهم‌ترين جاذبه‌هاي گردشگري اين استان در جلب گردشگران مختلف ايراني و خارجي است كه آداب، موسيقي و صنايع دستي از جمله اين ويژگي‌ها‌ست.
فارس كه مهد كهن آداب و آيين‌هاي فرهنگي ايران زمين است، جايگاهي براي زيست عشاير و كوچ و رفتن به ييلاق و قشلاق ايلات است. عشاير فارس در گذر تاريخ بنيانگذار فرهنگ غني در سرزمين فارس بوده‌اند و بخشي از فرهنگ ايلات در نوع زندگي آنان متجلي است.

موسيقي‌: تجلي خواسته‌ها و نيازهاي يك ايل يا يك قوم را به صورت عملي در موسيقي آن قوم مي‌توان ديد. موسيقي يك ايل مثل همه چيز ايل، رنگ و شكل خاصي دارد و همان‌قدر كه ساده است زيبا و دلفريب نيز است.
اين موسيقي هرچند نتوانسته از قيد غم و اندوه رهايي پيدا كند، ولي در بسياري از آهنگ‌ها و بويژه آهنگ‌هاي رقص و تصنيف شادابي ديرين خود را به نحو كاملي حفظ كرده است.
ني، ساز و دهل ابزارهاي نواختن هستند كه در موسيقي عشاير فارس و ايل قشقايي جايگاهي خاص دارد و معمولا در ‌آيين‌هاي شاد و حتي در سوگواري‌ها از برخي از آنها استفاده مي‌شود. عشاير قشقايي بزرگ‌ترين قوم عشيره‌اي فارس است.لباس‌هاي عشايري‌: لباس‌هاي محلي مردان و زنان قشقايي نيز جاذبه‌هاي خاصي دارد و آوازه آن تا دوردست‌ها نيز رفته و امروزه به يكي از مهم‌ترين جاذبه‌هاي فرهنگي اين قوم تبديل شده است.
پوشاك زنان عشاير شامل كلاهك، آرخالق، تنبان و پاپوش است كه بيشتر در رنگ‌هاي شاد و متنوع و الهام گرفته از طبيعت تهيه مي‌شود.
پوشاك مردان ايل را هم كلاه، پيراهن، آرخالق، شال كمر، چقه و كپنك تشكيل مي‌دهد. ايلاتي‌ها در گذشته داراي آرخالق و شال و كلاه‌هاي بدون لبه و نمدي بوده‌اند و در عصر پهلوي ناچار شدند مثل ديگران لباس يك شكل بپوشند.

صنايع دستي: توليدات صنايع دستي عشاير فارس نيز شهرت جهاني دارد.
در ميان عشاير فارس هنوز زيباترين هنر دستي قاليبافي است كه آميزه‌اي از كار و تلاش و هنر است كه با دست‌هاي سختكوش زنان عشاير بافته مي‌شود.
گبه‌بافي نيز همچون قاليبافي از جمله بافته‌هاي عشاير است. گبه تجلي زيبايي طراوت و شادي زندگي عشايري است كه مانند پيراهن رنگ به رنگ زنان ايل موجي از رنگ‌هاي شاد طبيعت را در خود جاي داده است.
زمينه اصلي اين فرش، دشت‌هاي سرسبزي است كه عشاير در آن زندگي مي‌كنند. گويي تمام زيبايي‌هاي طبيعت در زمان كوچ با دست دختران و زنان هنرمند قشقايي به اين فرش‌هاي كوچك نقش بسته است.
گليم قشقايي شاهكاري از هنرمندي زناني است كه به تنهايي (پس از چيدن پشم)‌ ريسندگي، رنگ‌آميزي، چله‌كشي و بافت گليم را برعهده دارند. گليم‌هاي اصيل قشقايي از پشم صد درصد خالص تهيه، شسته و سپس بافته شده‌اند.
قطر الياف آنها بسيار نازك و خامه مصرفي‌شان بسيار ظريف است. شايد بتوان گفت ثبات رنگ در مقابل شستشو و نور مهم‌ترين عاملي است كه موجب شهرت گليم قشقايي شده است.
+ نوشته شده در  دوشنبه سی ام فروردین 1389ساعت 19:28  توسط کیانوش  | 

فرود،نابینایی بینا

فرود گرگین پور-berlian.blogfa.com
+ نوشته شده در  دوشنبه سی ام فروردین 1389ساعت 19:17  توسط کیانوش  | 

فرح در حضور قشقایی ها

این مرد در طرف راست که کراوات هم بسته همون مدیر کل افسانه ای محمد بهمن بیگی است.

برای اطلاعات بیشتر مورد ایشون به آدرس زیر مراجعه کنید.

محمد بهمن بیگی*berlian.blogfa.com

بهمن بیگی در ویکی پدیا

+ نوشته شده در  جمعه بیست و هفتم فروردین 1389ساعت 14:31  توسط کیانوش  | 

عکس بختیاری

برای دیدن بقیه ی عکس ها به ادامه مطلب مراجعه نمایید......................

 

 

 


<<ادامه مطلب>>
+ نوشته شده در  جمعه بیست و هفتم فروردین 1389ساعت 14:13  توسط کیانوش  | 

عکس

قشقایی اوشاغلاره-berlian.blogfa.com

  هلی-berlian.blogfa.com

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و ششم فروردین 1389ساعت 19:26  توسط کیانوش  | 

درنگ بر کودتای 28 مرداد و حضور قشقایی ها

برای خواندن مقاله ی زیر که متعلق به پنجشنبه ۱۸ دی ماه ۱۳۸۵ شماره ی ۲۸۱ روزنامه اعتماد ملی به قلم کامبیز نجفی است به آدرس زیر مراجعه نمایید:

http://www.magiran.com/ppdf/5061/p0506102810091.pdf

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و پنجم فروردین 1389ساعت 18:8  توسط کیانوش  | 

« عناوین کل مطالب وبلاگ قشقایی »